Marka Tescil

markaadi.com.tr alan adı alabilmek için marka tescili yaptırabilirsin

 Mevcut markanızı korumak veya   markaadi.com.tr   alan adı alabilmek için marka tescili yaptırabilirsiniz.

  • Tek sınıfta marka başvuru ücreti 400 TL dir.
  • Dilerseniz birden fazla sınıfta markanızı koruma altına alabilirsiniz. Marka Sınıfları >>
  • Alan adı tescili için gerekli önyazı ücreti  75 TL'dir.
  • Markanız onaylandıktan sonra ( yaklaşık 6 ay sürer) 990 TL Marka Tescil Belgesi ücreti ödersiniz


Marka Nedir ?

Bir ürünü, bir hizmeti benzerlerinden veya diğer ürünlerden ayırt etmek için kullanılan isimler, amblemler, desenler, sayılar, sözcükler, harflerdir. Baskı yöntemi ile çoğaltılıp dağıtılabilmektedir.

Bir marka yaratıldıktan sonraki aşaması marka tescili aşaması olmalıdır. Böylece oluşturulan marka hukuki olarak koruma altına alınmış olur. Marka ekonomik bir değer olduğu gibi yaşlanmayan, ölmeyen kendi başına bir unsurdur. Marka ürün veya firmaların reklamlarında kullanılan en önemli unsurdur. Marka kaliteyi işaret eden, diğer ürün ve firmalardan kendini ayıran bir nitelikte olmalıdır ki pazarda sıyrılabilsin.
 

Tescil Süresi Ne kadar ?

Tescil edilen markalar 10 yıl süre ile koruma altına alınmış olur. Fakat bu markalar 10 yıllık süre zarfında 5 yıl süre ile haklı bir neden olmadan aralıksız kullanılmadığı takdirde iptali söz konusu olabilir. 

Marka Tescili Avantajları Nelerdir ?
Firmalar markalarını tescil ettirdikten sonra bu markaları taklit edenlere karşı veya benzerini kullanmaya kalkışanlara karşı hukuki işlem yapmaya yetkilidir. Taklit edenleri mahkemelere vererek piyasadaki aynı veya benzer isimdeki malları toplatabilir veya para ya da hapis cezaları verdirilebilir. Markalar tescili en etkili sınai mülkiyet haklarındandır. 

Bir marka tescil edildiği takdirde koruma altına alınır. Tek ve özerk olma niteliği kazanır. Tescili yapılan marka artık sadece tek bir firmaya veya kişiye ait olmuş olur.

Sayfamızı paylaşın