Ankara Web Tasarım -  Alan Adı

Google Rehber'e firmanızı kaydedin, herkes sizi kolayca bulsun!

Google'nin bazı ülkelerde yıllardır aktif şekilde kullanılan servisi 'Yerel İşletmeler Rehberi' artık ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Google Rehber'e firmanızı kaydedin, herkes sizi kolayca bulsun!


Yıllardır Amerika ve Avrupa ülkelerinde kullanılan Google Yerel İşletmeler Servisi(Google Places for Business) ülkemizde de artık kullanılmaya başlandı. Bu hizmet sayesinde Google Maps'de mahalle adı, sokak adı aratır gibi firmanızın adı aratılabiliyor ve eğer sisteme kayıtlıysanız sistem sizi aratanlara, binanıza kadar yol tarifi sunabiliyor. Cep telefonlarının navigasyon hizmetleri de göz önüne alınırsa Google Rehber, firmalar için önümüzdeki günlerde müşterilerine sunacakları olmazsa olmaz bir kolaylık olacaktır. 

Sistemin Yeni Adı "Google Rehber"
Google eski adı Yerel İşletmeler olan bu hizmeti, yeni oluşturmaya çalıştığı sosyal ağ projesi olan Google+ bünyesine dahil etti ve adını "Google Rehber" olarak değiştirdi. Google Rehber ile insanlar yerel arama sonuçlarında size daha kolay ulaşabiliyor, müşterileriniz sizin hakkınızda yorumlar yazabiliyor, insanlar sizi Google Plus'da paylaşabiliyor ve böylece popülerliğiniz artıyor. Bu artan popülerlik de size yeni müşteriler olarak geri dönebiliyor. Örneğin bir cafe işletmecisisiniz. Şehrinize yeni gelmiş bir turist Google Rehber ile cep telefonunda yakınındaki cafeler'in listesiniz çıkartabiliyor. Yorumları okuyor ve tercihini sanal ortamda yaparak yol tarifi alabiliyor.

Firmanızı Google Rehber'e Ücretsiz Ekleyebilirsiniz!
Sektördeki   bazı kişilerin Google Rehber'e sadece kendileri firma ekleyebiliyorlarmış gibi gösterip bunun karşılığında 50-100 Lira gibi ücret talep ettikleri görülmüştür.  Ankara Hosting müşterisiyseniz ek hiçbir ücret talep edilmeden firmanız Google Rehber'e kayıt edilir. Eğer henüz Ankara Hosting  müşterisi değilseniz firmanızı Google Rehber'e kayıt etmek için herhangi bir ücret ödemeden işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

Firmamı Google Rehbere Nasıl Ekleyeceğim?
Firmanızı Google Rehber'e nasıl ekleyeceğinizi resimli olarak anlatalım.

1) Öncelikle http://www.google.com/local/add/businessCenter?hl=tr adresine giriyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz kırmızı yuvarlak içine alınmış alana Google hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini yazarak giriş yapınız. Eğer Google hesabınız yoksa pempe yuvarlak içindeki "KAYIT OLUN" düğmesine tıklayarak Google hesabı edinebilirsiniz.
 

Google Rehber'e Giriş Yap

 

 

2) Açılan sayfada daha önce Google Maps'e kaydınızın olup olmadığını denetlemek için sistem telefon numaranızı girmenizi isteyecektir. Kırmızı yuvarlak içine alınan yere telefon numaranızı girerek "İşletme Bilgilerini Bul" düğmesine tıklayın. Tüm bilgilerinizi girdikten sonra sayfanın altındaki "Gönder" düğmesine basarak ilerleyiniz.
 

Google Rehbere Telefon Numaranı Gir

 

3) Açılan sayfada firma bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde giriniz. Siz firmanızın adresini girdiğinizde aşağıdaki resimde gördüğünüz kırmızı yuvarlak içine alınmış haritada yer imi otomatik olarak eklenecektir.
 

Google Rehbere Firma Bilgilerini Gir

 

4) Açılan sayfada Google sizden bu adreste ikamet ettiğinizin ya da bu telefon numarasına sizin sahip olduğunuzun doğrulamasını isteyecektir. Bunun için, birinicisi telefonla(Önerilen), ikincisi SMS ile, üçüncüsü ise Kartpostal yolu ile olmak üzere size 3 yol sunacaktır. Biz telefon ile olan seçeneği tavsiye ederiz. Bu seçeneği seçtiğiniz takdirde Google botları girdiğiniz telefon numarasını 1 dakika içerisinde arayacak ve size bir pin numarası söyleyecektir. Bu pin numarasını mutlaka not alınız. SMS ile seçeneğini seçerseniz sistem size bu pin numarasını SMS yoluyla gönderecektir. Fakat sistem sabit hatlara SMS göndermeyi desteklememektedir. Bu yüzden sabit bir numara verdiyseniz bu yöntemi kullanmayınız. Üçüncü yolumuz olan, Kartpostal yolu seçeneğini seçerseniz, bahsettiğimiz pin numarası size mektup yoluyla basılı bir şekilde gönderilecektir. 
No: Eğer Google Maps'de daha önce telefon numaranız kayıtlı ise sistem sadece Kartpostal yoluyla doğrulamayı göstermektedir. Bu mektubun size ulaşması 2-3 haftayı bulmaktadır.

 

Google Rehberde Girişini Doğrula

 

5) Google Rehber'de açılan sayfada doğrulamanızı yapın ve firma bilgilerinizin Google çalışanları tarafından onaylanmasınız bekleyiniz. Bu onaylanma süreci yaklaşık 2 hafta kadar sürmektedir. Firmanızın onay durumunu yine bu sayfaya giriş yaparak takip edebilirsiniz. Firmanız onaylandıktan sonra haritalarda 24 saat gecikmeli olarak yayınlanmaya başlayacaktır. Web Tasarım Ankara ekibi olarak adres bilgilerinizin yanısıra sayfanıza fotoğraf ya da varsa video eklemenizi öneririz zira görsel öğeler her zaman internet kullanıcısının dikkatini çekmiştir.
 

Google Rehbere PIN Numarasını Gir

 

 

Sayfamızı paylaşın